شمارنده حسـاب ... کتـاب│HK شمارنده

حسـاب ... کتـاب│HK
.: آموزش حسابداری :. 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

دفتر روزنامه دريافتهای نقدی :

كليه رويدادهای مالی كه نقداً وصول می شوند ، در دفتر  روزنامه دريافتهای نقدی ، ثبت می گردند . مثلاً  كليه فروشهای نقدی كالا در دفتر روزنامه ثبت می شوند . جمع فروشهای نقدی به بستانكار حساب فروش در دفتر كل منتقل می گردد . 

دفتر روزنامه پرداختهای نقدی :

تمام رویدادهای مالی ای که به صورت نقد پرداخت می شوند ، در دفتر روزنامه اختصاصی ثبت می شوند . پرداختهای نقدی بابت هزینه های عملیاتی ٬ خریدهای نقدی کالا و پرداختهای نقدی به فروشندگان از جمله این رویدادهای مالی اند . 

دفتر روزنامه عمومی :                                                      

مواردی از قبیل برگشت از خريد و تخفیفات كه بطور نقد وصول نمی شوند ، برگشت از فروش و تخفیفات كه نقداً پرداخت نمی گردند و خريد و فروش دارائيهای ثابت بطور نسيه ، از جمله رويدادهای مالی هستند كه در دفتر روزنامه عمومی ثبت می شوند .

حسابهای دفاتر معین :

حسابهای دفتر معین حسابهای دریافتنی ، دارای سه ستون برای ثبت مبالغ است . ستون بدهکار ٬ ستون بستانکار و ستون مانده  ، بدهی هر مشتری را  به روز نشان می دهد .

حسابهای دفتر کل :

حسابهای دفاتر کل و دفاتر معین نشان دهنده انتقالات انجام شده به این حسابها از دفاتر روزنامه عمومی و اختصاصی است . ارتباط منطقی برقرار شده بین دفاتر معین ٬ دفتر کل و دفاتر روزنامه ، در ستونهای عطف منعکس می شود .

تطبیق دفاتر معین با حساب های کنترل :

برای اطمینان از صحت انتقالات انجام شده از دفاتر روزنامه عمومی و اختصاصی به دفتر كل و دفاتر معین ، تراز آزمایشی به عنوان ستاده سیستم حسابداری تهیه می شود . 

تغييرات در دفاتر روزنامه اختصاصی : 

از نكات  اساسی در طراحی دفاتر روزنامه اختصاصی ٬ صرفه جويی  در زمان  ثبت رويداد مالی و فراهم نمودن تقسيم كار بين دو يا چند كارمند حسابداری است كه دفتر روزنامه اختصاصی برای آن نوع رويداد مالی ٬ طراحی شده است . 

تراز آزمایشی اهداف زیر را تامین می كند :

-- تساوی ثبت و انتقال بدهکار و بستانکار

-- تساوی حاصل جمع مانده های حساب های دفاتر معین با مانده های حساب های کنترل مربوطه در كل

-- تهیه اطلاعات به عنوان بازخورد ، برای انجام اصلاحات لازم در سیستم حسابداری 

 دفتر روزنامه برگشت از خرید و تخفیفات :

-- انتقال اقلام ثبت شده در دفتر روزنامه به حساب هر يک از فروشندگان در دفتر معين حساب های پرداختنی . علامت (.) درستون نشان دهنده انجام انتقال ها است .

 -- انتقال جمع ستون مبلغ دفتر روزنامه به حساب برگشت از خرید و تخفیفات و حساب های پرداختنی در دفتر كل

دفتر روزنامه برگشت از فروش و تخفیفات :

-- انتقال اقلام ثبت شده در دفتر روزنامه به حساب هریک از مشتریان در دفتر معین حساب های دریافتنی . علامت (.) در ستون عطف مبین انجام اين انتقال ها است.

-- انتقال جمع ستون مبلغ دفتر روزنامه به حساب برگشت از فروش و تخفیفات و حساب های دریافتنی در دفتر كل

دفاتر روزنامه چند ستونی :

در موسساتی كه تعداد کارکنان و حجم رویدادهای مالی به اندازه ای نیست كه بتوان كار ثبت دفاتر روزنامه عمومی و اختصاصی را بين کارمندان تقسیم نمود ، برای کارآیی سیستم حسابداری ، بجای استفاده از دفاتر روزنامه عمومی و اختصاصی ، از دفتر روزنامه چند ستونی استفاده می شود .
دفتر روزنامه چند ستونی دارای چندین ستون است كه تمام رویداد های مالی ( برون سازمانی و درون سازمانی ) يک موسسه در آن ثبت می گردند . دفتر روزنامه سه ستونی در کشورمان رایج است . 

دفتر روزنامه تركيبی :

در موسسات تجاری و خدماتی و غیرانتفاعی كه چند نوع رویداد مالی به تکرار زیادی واقع شده ، از دفتر روزنامه تركيبی برای ثبت رویدادهای مالی استفاده می شود . این دفتر ٬ تركيبی از دفتر روزنامه عمومی و دفتر روزنامه اختصاصی است  .
دفتر روزنامه تركيبی رویدادهای برون سازمانی عملیات اصلاح و بستن حسابها ( رویدادهای مالی درون سازمانی ) در آن ثبت می گردند. 

تغييرات در دفتر روزنامه تركيبی :

براساس نیاز موسسات ٬ می توان دفتر روزنامه ترکیبی  را در شکلهای دیگر و با ستونهای متعدد به عنوان اجزای سیستم های حسابداری طراحی کرد . دفتر روزنامه ترکیبی به هر شکلی که باشد ٬ عملیات ثبت و استفاده  از آن ٬ مشابه دفتر روزنامه ترکیبی است .

دفتر روزنامه تركيبی فروش و دریافتهای نقدی :

تركيبی از دفاتر روزنامه اختصاصی  فروش و دریافتهای نقدی می باشد و غالباً در موسساتی كه وظایف ثبت فروشهای نسيه و ثبت دریافتهای نقدی ، تفكيک نشده  ؛ بكار گرفته می شود .

دفتر روزنامه تركيبی خرید و پرداخت های نقدی :

تركيبی از دفاتر روزنامه اختصاصی خرید و پرداخت های نقدی می باشد و غالباً در موسساتی كه وظایف ثبت خريدهای نسيه و ثبت پرداختهای نقدی ، تفكيک نشده ؛ بكارگرفته می شود .


دکتر حـسـاس یـگـانـه" استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد "


برچسب‌ها: حساب کتاب, حسابداری, آموزش حسابداری, دفاتر روزنامه اختصاصی, دفتر روزنامه چند ستونی و دفتر روزنامه ترکیبی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۹/۱۷ ] [ 22:57 ] [ حسـاب ... کتـاب ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

« یک پرنده ی کوچک که زیر برگها آواز میخواند ، برای اثبات خــــدا کافیست »

به نام خــــدا

در این وبلاگ سعی بر این است تا به آموزش گام به گام حسابداری پرداخته شود.

امیدوارم مطالب آموزشی ارائه شده برای دانش آموزان ، دانشجویان و علاقمندان به این رشته ، مفید واقع گردد .

با تشکر
امکانات وب

  • بازی آنلاین